Ziua Eroilor omagiata in Osica de Sus

Asociatia Pro Memoria cu sprijinul Primariei si al Consiliului local Osica de Sus, au inaltat un monument inchinat eroilor osiceni din primul si al doilea razboi mondial care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, libertatea şi demnitatea poporului român.

In cadrul acestui eveniment, reprezentantii Primariei Osica de Sus, Cei ai Asociatia Pro Memoria, Liceului Ion Gh. Rosca si reprezentanti ai familiei Tache Coriopol au depus coroane de flori in cinstea osicenilor cazuti in timpul celor doua razboaie mondiale.

Monumentul a fost sfintit de un sobor de preoti din comuna.