Corul Symbol al Patriarhiei Romane la Osica de Sus

Duminica, 19 iunie 2016 la invitatia d-lui Ion Ciocan, primarul comunei Osica de Sus, Corul Symbol al Patriarhiei Romane,dirijat de parintele profesor Jean Lupu si  doamna  profesor  Luminita Gutanu, cu acordul parintelui paroh Daniel

Preda si binecuvantarea Prea Sfintitului Sebastian, Episcop al Slatinei si Romanatilor,  va da raspunsul la Sf.Liturghie din Duminica Rusaliilor in Biserica "Sf.Mare Mucenic Gheorghe" din localitate.
Dupa slujba, atat soborul preotilor,cat si invitatii si osicenii vor participa sub Stejarul Recunostintei de la Gradinita din Deal  la a-IV-a editie a ,,Paradei portului popular".Parada va pune in lumina alaturi de jocul calusului si farmecul portului popular din Osica de Sus.
Sfanta zi de Rusalii va fi incheiata cu un concert al Corului Symbol la Caminul Cultural din Osica de Sus incepand cu ora 18.00.