Ziua Mondiala a Mediului

5 iunie, Ziua Mondiala a Mediului a fost marcată în Osica de Sus printr-o amplă acţiune de ecologizare a izvorului centenar Cheleştina,lucrare hidrografică realizată odată cu construirea căii ferate Piatra-Olt- Caracal – Corabia. Motivul

construirii ei a fost captarea şi drenarea apelor din pânza freatică provenită din Dealul Viilor. Acţiunea a fost realizată prin colaborarea dintre Liceul Teoretic ,,Ion Gh.Roşca” Osica de Sus şi Primăria Comunei Osica de Sus care şi-au unit astăzi forţele pentru a reabilita acest spaţiu de interes comunitar, depozitar al tradiţiilor osicene legate de utilizarea izvorului Cheleştina.